"Правило Клиффорда" и геодинамика кимберлитового магматизма

«Правило Кліффорда» узагальнює спостереження, що вказують на приуроченість алмазопродуктивного кімберлітового магматизму до ділянок кори архейського і ранньопротерозойського віку. Хоча відомі алмазоносні і навіть високопродуктивні корінні родовища алмазів за межами архейських кратонів, «правило Кліф...

Повний опис

Збережено в:
Бібліографічні деталі
Дата:2013
Автори: Арясова, О.В., Хазан, Я.М.
Формат: Стаття
Мова:Russian
Опубліковано: Інститут геофізики ім. С.I. Субботіна НАН України 2013
Назва видання:Геофизический журнал
Онлайн доступ:http://dspace.nbuv.gov.ua/handle/123456789/100101
Теги: Додати тег
Немає тегів, Будьте першим, хто поставить тег для цього запису!
Назва журналу:Digital Library of Periodicals of National Academy of Sciences of Ukraine
Цитувати:"Правило Клиффорда" и геодинамика кимберлитового магматизма / О.В. Арясова, Я.М. Хазан // Геофизический журнал. — 2013. — Т. 35, № 6. — С. 101-113. — Бібліогр.: 99 назв. — рос.

Репозитарії

Digital Library of Periodicals of National Academy of Sciences of Ukraine
Опис
Резюме:«Правило Кліффорда» узагальнює спостереження, що вказують на приуроченість алмазопродуктивного кімберлітового магматизму до ділянок кори архейського і ранньопротерозойського віку. Хоча відомі алмазоносні і навіть високопродуктивні корінні родовища алмазів за межами архейських кратонів, «правило Кліффорда» виконується в більшості випадків. Проте при цьому з точки зору геодинаміки воно не є послідовним, оскільки кімберліти мають глибинне походження і корові структури не можуть впливати на формування протокімберлітових розплавів. Розширене «правило Кліффорда», що акцентує асоціацію корінних родовищ алмазів не з архейською корою, а з потужною деплетованою літосферою, є геодинамічно обґрунтованим і виконується практично без винятків. Крім того, таке розуміння «правила Кліффорда» робить самоочевидним пояснення асоціації кімберлітового магматизму з давніми структурами, оскільки типова для архейських кратонів літосфера не могла виникнути в постархейський час через зменшення потенційної температури конвектуючої мантії. Тому охолодження останньої фактично і є головною фізичною причиною, що зумовлює справедливість «правила Кліффорда».