Зоны низких скоростей термобарической природы в кристаллической коре

Наведено нову гіпотезу утворення, існування та зникнення корових зон низьких сейсмічних швидкостей (ЗНШ), виявлених методом ГСЗ, у вигляді пружних аномалій земної кори. Для гірських порід експериментально встановлено складні зміни Vp,s=f(PT)=f(H) - зони інверсії швидкостей. В них спостерігається кат...

Повний опис

Збережено в:
Бібліографічні деталі
Дата:2015
Автор: Корчин, В.А.
Формат: Стаття
Мова:Russian
Опубліковано: Інститут геофізики ім. С.I. Субботіна НАН України 2015
Назва видання:Геофизический журнал
Онлайн доступ:http://dspace.nbuv.gov.ua/handle/123456789/103725
Теги: Додати тег
Немає тегів, Будьте першим, хто поставить тег для цього запису!
Назва журналу:Digital Library of Periodicals of National Academy of Sciences of Ukraine
Цитувати:Зоны низких скоростей термобарической природы в кристаллической коре / В.А. Корчин // Геофизический журнал. — 2015. — Т. 37, № 5. — С. 46-65. — Бібліогр.: 33 назв. — рос.

Репозитарії

Digital Library of Periodicals of National Academy of Sciences of Ukraine
Опис
Резюме:Наведено нову гіпотезу утворення, існування та зникнення корових зон низьких сейсмічних швидкостей (ЗНШ), виявлених методом ГСЗ, у вигляді пружних аномалій земної кори. Для гірських порід експериментально встановлено складні зміни Vp,s=f(PT)=f(H) - зони інверсії швидкостей. В них спостерігається катакластичне розущільнення мінерального середовища - явище дилатансії. Ці зони за конфігурацією, місцем розташування і термодинамічними умовами добре збігаються з коровими пружними аномаліями, виявленими ГСЗ. Зони проявляються тільки тоді, коли температурний градієнт у корі перевищує певний поріг, а тиск не здатен компенсувати термічні порушення в породах. Наявність ЗНШ є об'єктивною реальністю, можливо, вони дуже поширені у земній корі. Потужність цих зон може збільшуватися з підвищенням інтенсивності теплового потоку або зниженням тепла в літосфері. На підставі вивчення зв'язку порового простору порід зі швидкістю встановлено збільшення пористості і тріщинуватості порід з глибиною в ЗНШ, що сприяє посиленню міграції та локалізації різних флюїдів, а також вуглеводнів глибинного походження. ЗНШ і пов'язані з ними глибинні явища і процеси найбільш доступні дослідженню різними геолого-геофізичними методами, у тому числі надглибоким бурінням. Детальніше перспективне вивчення ЗНШ дасть змогу проводити пошуки корисної мінеральної сировини та уточнити глибинну будову Землі, пояснити та передбачити процеси корових землетрусів, утворення нових розломних структур і сейсмічних меж.