Особливості поширення хвиль у легеневій тканині

Розглянуто проблемні питання, які стосуються моделювання хвильових властивостей легеневої тканини (паренхіми). Проаналізовано великий масив експериментальних даних про поширення хвиль звукового частотного діапазону в легенях ссавців. Коротко викладено основи теорій, які пояснюють формування фазової...

Повний опис

Збережено в:
Бібліографічні деталі
Дата:2007
Автор: Олійник, В.Н.
Формат: Стаття
Мова:Ukrainian
Опубліковано: Інститут гідромеханіки НАН України 2007
Онлайн доступ:http://dspace.nbuv.gov.ua/handle/123456789/1039
Теги: Додати тег
Немає тегів, Будьте першим, хто поставить тег для цього запису!
Назва журналу:Digital Library of Periodicals of National Academy of Sciences of Ukraine
Цитувати:Особливості поширення хвиль у легеневій тканині / В. Н. Олійник // Акуст. вісн. — 2007. — Т. 10, N 2. — С. 64-78. — Бібліогр.: 65 назв. — укр.

Репозитарії

Digital Library of Periodicals of National Academy of Sciences of Ukraine
Опис
Резюме:Розглянуто проблемні питання, які стосуються моделювання хвильових властивостей легеневої тканини (паренхіми). Проаналізовано великий масив експериментальних даних про поширення хвиль звукового частотного діапазону в легенях ссавців. Коротко викладено основи теорій, які пояснюють формування фазової швидкості та коефіцієнта згасання для хвилі об'ємного стиску в такому середовищі. При цьому паренхіму достатньо розглядати як суспензію газових бульбашок з підкріпленою поверхнею в рідині, причому при проходженні звуку між рідкою і газовою фазами відбувається інтенсивний теплообмін. Аналіз на основі теорії Біо для пористих насичених середовищ показав, що існування низькошвидкісної хвилі, яка відповідає квазистатичному модулю стиску для легені з відкритими альвеолами, не можна пов'язувати з дифузійною хвилею, генерованою внаслідок рухів газу відносно тканинного ``скелета'' легень. Фазова швидкість дифузійної хвилі в даному випадку, ймовірно, відповідає хвилеводному типу поширення звуку в бронхіальному дереві. Висловлено припущення про можливу структурну природу ``низькошвидкісної поздовжньої'' хвилі, яка спостерігалась при ударному локальному навантаженні стінки легені. Показано, що ідентифікація зафіксованої при цьому поперечної хвилі на основі відомих теорій механіки багатофазних середовищ не становить жодних труднощів.