Коефіцієнти проникності мембран ентероцитів миші для води і кріопротекторів

Визначення осмотичної реакції клітин і транспортних властивостей мембрани є необхідною ланкою кріобіологічних досліджень і розробки оптимальних умов кріоконсервування конкретних видів клітин. У роботі волюмометричним методом встановлено коефіцієнти проникності ентероцитів миші для води та кріопрот...

Повний опис

Збережено в:
Бібліографічні деталі
Дата:2016
Автори: Огурцова, В.В., Коваленко, С.Є., Коваленко, І.Ф., Гордієнко, О.І.
Формат: Стаття
Мова:Ukrainian
Опубліковано: Інститут проблем кріобіології і кріомедицини НАН України 2016
Назва видання:Проблемы криобиологии и криомедицины
Теми:
Онлайн доступ:http://dspace.nbuv.gov.ua/handle/123456789/138164
Теги: Додати тег
Немає тегів, Будьте першим, хто поставить тег для цього запису!
Назва журналу:Digital Library of Periodicals of National Academy of Sciences of Ukraine
Цитувати:Коефіцієнти проникності мембран ентероцитів миші для води і кріопротекторів / В.В. Огурцова, С.Є. Коваленко, І.Ф. Коваленко, О.І. Гордієнко // Проблемы криобиологии и криомедицины. — 2016. — Т. 26, № 3. — С. 221–228. — Бібліогр.: 13 назв. — укр.

Репозитарії

Digital Library of Periodicals of National Academy of Sciences of Ukraine
Опис
Резюме:Визначення осмотичної реакції клітин і транспортних властивостей мембрани є необхідною ланкою кріобіологічних досліджень і розробки оптимальних умов кріоконсервування конкретних видів клітин. У роботі волюмометричним методом встановлено коефіцієнти проникності ентероцитів миші для води та кріопротекторів: етиленгліколю (ЕГ), гліцерину, 1,2-пропандіолу (1,2-ПД) та диметилсульфоксиду (ДМСО). Експериментально визначені часові залежності об'єму клітин за їх контакту з гіпертонічними розчинами кріопротекторів апроксимували чисельними рішеннями системи нелінійних рівнянь, які описують цю залежність у наближенні лінійної термодинаміки необоротних процесів. Показано, що коефіцієнти фільтрації вірогідно не відрізняються між собою в розчинах кріопротекторів 1,2-ПД, ДМСО та гліцерину ((1,42; 1,3; 1,24)×10–14 м3 /H·с відповідно) та є майже у два рази більшими у розчині ЕГ (2,4×10–14 м3/H·с). Мембрани ентероцитів миші мають найбільший коефіцієнт проникності до ЕГ – 4,79×10–7 м/с, що, ймовірно, пов’язано з його негативною дією на мембрани ентероцитів. Для 1,2-ПД, ДМСО та гліцерину коефіцієнт проникності становить (0,672; 0,530; 0,134)×10–7 м/с відповідно. Отримані дані можуть бути використані для підбору оптимального режиму кріоконсервування цих клітин.