Роль оксидаційного стресу в загибелі клітин гіпокампа під дією хлорпірифосу в умовах in vitro

Хлорпірифос (ХПФ) є фосфорорганічним інсектицидом, який широко використовується в побуті, сільському господарстві та промисловості. Як і всі фосфорорганічні сполуки, ХПФ впливає на нервову систему, інгібуючи ацетилхолінестеразу (АХЕ). Крім того, в організмі ссавців він перетворюється в ХПФ-оксон, я...

Повний опис

Збережено в:
Бібліографічні деталі
Видавець:Інститут фізіології ім. О.О. Богомольця НАН України
Дата:2013
Автор: Салига, Ю.Т.
Формат: Стаття
Мова:Ukrainian
Опубліковано: Інститут фізіології ім. О.О. Богомольця НАН України 2013
Назва видання:Нейрофизиология
Онлайн доступ:http://dspace.nbuv.gov.ua/handle/123456789/148096
Теги: Додати тег
Немає тегів, Будьте першим, хто поставить тег для цього запису!
Цитувати:Роль оксидаційного стресу в загибелі клітин гіпокампа під дією хлорпірифосу в умовах in vitro / Ю. Т. Салига // Нейрофизиология. — 2013. — Т. 45, № 3. — С. 221-227. — Бібліогр.: 34 назв. — укр.

Репозиторії

Digital Library of Periodicals of National Academy of Sciences of Ukraine
Опис
Резюме:Хлорпірифос (ХПФ) є фосфорорганічним інсектицидом, який широко використовується в побуті, сільському господарстві та промисловості. Як і всі фосфорорганічні сполуки, ХПФ впливає на нервову систему, інгібуючи ацетилхолінестеразу (АХЕ). Крім того, в організмі ссавців він перетворюється в ХПФ-оксон, який більш ніж у 3000 разів активніший щодо нервової системи, ніж сам ХПФ. Як з’ясувалось останнім часом, дія цього пестициду на АХЕ є далеко не єдиним механізмом його токсичності. Одним із механізмів може бути здатність фосфорорганічних сполук викликати оксидаційний стрес, що призводить до утворення вільних радикалів. Ми досліджували вплив ХПФ на клітини гіпокампа щурів в умовах культури, звертаючи особливу увагу на те, чи опосередковується цитотоксичний ефект впливами активних форм кисню. Використовували трансфекцію культивованих клітин гіпокампа зеленим флуоресцентним білком (GFP). Було визначено дозозалежність ушкодження та загибелі клітин гіпокампа in vitro під дією ХПФ, а також залежність від тривалості його дії. Було також досліджено виживання нервових клітин, які інкубували в середовищі тільки з ХПФ і в тих самих умовах, але з додаванням тролоксу (водорозчинного аналога вітаміну Е) як антиоксидантного фактора. Було встановлено, що нейропротекторна дія тролоксу є очевидною при всіх концентраціях ХПФ, використаних протягом періоду дослідження. Таким чином, слід вважати, що негативний вплив ХПФ на клітини гіпокампа значною мірою зумовлений розвитком у цих умовах оксидаційного стресу.