Особливості ГАМК-ергічного контролю функції кровообігу нейронами довгастого мозку щурів

У гострих експериментах на наркотизованих уретаном щурах досліджували особливості участі гамма-аміномасляної кислоти (ГАМК) у медулярному контролі функції кровообігу щурів. Мікроїн’єкції ГАМК (10⁻¹⁰ або 10⁻⁸ М) у медулярні ядра (парамедіанне і латеральне ретикулярні ядра – PMn та LRN відповідно, об...

Повний опис

Збережено в:
Бібліографічні деталі
Дата:2013
Автори: Радченко, Н.В., Шаповал, Л.М., Давидовська, Т.Л., Степаненко, Л.Г., Дмитренко, О.В., Сагач, В.Ф.
Формат: Стаття
Мова:Ukrainian
Опубліковано: Інститут фізіології ім. О.О. Богомольця НАН України 2013
Назва видання:Нейрофизиология
Онлайн доступ:http://dspace.nbuv.gov.ua/handle/123456789/148241
Теги: Додати тег
Немає тегів, Будьте першим, хто поставить тег для цього запису!
Назва журналу:Digital Library of Periodicals of National Academy of Sciences of Ukraine
Цитувати:Особливості ГАМК-ергічного контролю функції кровообігу нейронами довгастого мозку щурів / Н.В. Радченко, Л.М. Шаповал, Т.Л. Давидовська, Л.Г. Степаненко, О.В. Дмитренко, В.Ф. Сагач // Нейрофизиология. — 2013. — Т. 45, № 6. — С. 515-524. — Бібліогр.: 34 назв. — укр.

Репозитарії

Digital Library of Periodicals of National Academy of Sciences of Ukraine
id irk-123456789-148241
record_format dspace
spelling irk-123456789-1482412019-02-18T01:25:05Z Особливості ГАМК-ергічного контролю функції кровообігу нейронами довгастого мозку щурів Радченко, Н.В. Шаповал, Л.М. Давидовська, Т.Л. Степаненко, Л.Г. Дмитренко, О.В. Сагач, В.Ф. У гострих експериментах на наркотизованих уретаном щурах досліджували особливості участі гамма-аміномасляної кислоти (ГАМК) у медулярному контролі функції кровообігу щурів. Мікроїн’єкції ГАМК (10⁻¹⁰ або 10⁻⁸ М) у медулярні ядра (парамедіанне і латеральне ретикулярні ядра – PMn та LRN відповідно, обопільне ядро – AMB) супроводжувалися розвитком гіпо- або гіпертензивних реакцій, що носили дозозалежний характер. Знайдені певні відмінності в структурі викликаних ін’єкціями ГАМК гемодинамічних реакцій. Так, у розвиток гіпотензивної реакції, зумовленої введенням ГАМК у PMn, серцевий і судинний компоненти були залучені приблизно в рівній мірі (при значному гальмуванні хронотропної функції серця). В основі гіпотензивної реакції на введення ГАМК у LRN лежав переважно судинний компонент, а серцевий компонент був менш вираженим. При введенні ГАМК в АМВ спостерігалося значне зниження рівня діастолічного артеріального тиску і частоти серцевих скорочень. Що ж до ГАМКіндукованих гіпертензивних реакцій за участю нейронів PMn і LRN, то в їх розвитку переважав судинний компонент, а вплив на хронотропну функцію серця був менш вираженим. Ін’єкції конкурентного антагоніста ГАМКА-рецепторів бікукуліну (10-7 М) у медулярні ядра, що досліджувалися, супроводжувалися підвищенням рівня систолічного і діастолічного артеріального тиску, а також збільшенням частоти серцевих скорочень, тобто в реалізації гіпотензивних ефектів ГАМК задіяні чутливі до бікукуліну ГАМКА-рецептори. Після пригнічення активності нейронної NO-синтази ін’єкції ГАМК у медулярні ядра не спричиняли розвитку гіпотензивних реакцій, а ГАМК-індуковані гіпертензивні реакції послаблювалися, що свідчить про можливість взаємодії ГАМК із оксидом азоту в нервовому контролі діяльності серцево-судинної системи. Виявлено також, що ефекти ін’єкованої в медулярні ядра ГАМК залежать від активності Na⁺, К⁺- АТФази, ензиму плазматичної мембрани кардіоваскулярних нейронів. 2013 Article Особливості ГАМК-ергічного контролю функції кровообігу нейронами довгастого мозку щурів / Н.В. Радченко, Л.М. Шаповал, Т.Л. Давидовська, Л.Г. Степаненко, О.В. Дмитренко, В.Ф. Сагач // Нейрофизиология. — 2013. — Т. 45, № 6. — С. 515-524. — Бібліогр.: 34 назв. — укр. 0028-2561 http://dspace.nbuv.gov.ua/handle/123456789/148241 612.812.8:612.828 uk Нейрофизиология Інститут фізіології ім. О.О. Богомольця НАН України
institution Digital Library of Periodicals of National Academy of Sciences of Ukraine
collection DSpace DC
language Ukrainian
description У гострих експериментах на наркотизованих уретаном щурах досліджували особливості участі гамма-аміномасляної кислоти (ГАМК) у медулярному контролі функції кровообігу щурів. Мікроїн’єкції ГАМК (10⁻¹⁰ або 10⁻⁸ М) у медулярні ядра (парамедіанне і латеральне ретикулярні ядра – PMn та LRN відповідно, обопільне ядро – AMB) супроводжувалися розвитком гіпо- або гіпертензивних реакцій, що носили дозозалежний характер. Знайдені певні відмінності в структурі викликаних ін’єкціями ГАМК гемодинамічних реакцій. Так, у розвиток гіпотензивної реакції, зумовленої введенням ГАМК у PMn, серцевий і судинний компоненти були залучені приблизно в рівній мірі (при значному гальмуванні хронотропної функції серця). В основі гіпотензивної реакції на введення ГАМК у LRN лежав переважно судинний компонент, а серцевий компонент був менш вираженим. При введенні ГАМК в АМВ спостерігалося значне зниження рівня діастолічного артеріального тиску і частоти серцевих скорочень. Що ж до ГАМКіндукованих гіпертензивних реакцій за участю нейронів PMn і LRN, то в їх розвитку переважав судинний компонент, а вплив на хронотропну функцію серця був менш вираженим. Ін’єкції конкурентного антагоніста ГАМКА-рецепторів бікукуліну (10-7 М) у медулярні ядра, що досліджувалися, супроводжувалися підвищенням рівня систолічного і діастолічного артеріального тиску, а також збільшенням частоти серцевих скорочень, тобто в реалізації гіпотензивних ефектів ГАМК задіяні чутливі до бікукуліну ГАМКА-рецептори. Після пригнічення активності нейронної NO-синтази ін’єкції ГАМК у медулярні ядра не спричиняли розвитку гіпотензивних реакцій, а ГАМК-індуковані гіпертензивні реакції послаблювалися, що свідчить про можливість взаємодії ГАМК із оксидом азоту в нервовому контролі діяльності серцево-судинної системи. Виявлено також, що ефекти ін’єкованої в медулярні ядра ГАМК залежать від активності Na⁺, К⁺- АТФази, ензиму плазматичної мембрани кардіоваскулярних нейронів.
format Article
author Радченко, Н.В.
Шаповал, Л.М.
Давидовська, Т.Л.
Степаненко, Л.Г.
Дмитренко, О.В.
Сагач, В.Ф.
spellingShingle Радченко, Н.В.
Шаповал, Л.М.
Давидовська, Т.Л.
Степаненко, Л.Г.
Дмитренко, О.В.
Сагач, В.Ф.
Особливості ГАМК-ергічного контролю функції кровообігу нейронами довгастого мозку щурів
Нейрофизиология
author_facet Радченко, Н.В.
Шаповал, Л.М.
Давидовська, Т.Л.
Степаненко, Л.Г.
Дмитренко, О.В.
Сагач, В.Ф.
author_sort Радченко, Н.В.
title Особливості ГАМК-ергічного контролю функції кровообігу нейронами довгастого мозку щурів
title_short Особливості ГАМК-ергічного контролю функції кровообігу нейронами довгастого мозку щурів
title_full Особливості ГАМК-ергічного контролю функції кровообігу нейронами довгастого мозку щурів
title_fullStr Особливості ГАМК-ергічного контролю функції кровообігу нейронами довгастого мозку щурів
title_full_unstemmed Особливості ГАМК-ергічного контролю функції кровообігу нейронами довгастого мозку щурів
title_sort особливості гамк-ергічного контролю функції кровообігу нейронами довгастого мозку щурів
publisher Інститут фізіології ім. О.О. Богомольця НАН України
publishDate 2013
url http://dspace.nbuv.gov.ua/handle/123456789/148241
citation_txt Особливості ГАМК-ергічного контролю функції кровообігу нейронами довгастого мозку щурів / Н.В. Радченко, Л.М. Шаповал, Т.Л. Давидовська, Л.Г. Степаненко, О.В. Дмитренко, В.Ф. Сагач // Нейрофизиология. — 2013. — Т. 45, № 6. — С. 515-524. — Бібліогр.: 34 назв. — укр.
series Нейрофизиология
work_keys_str_mv AT radčenkonv osoblivostígamkergíčnogokontrolûfunkcííkrovoobígunejronamidovgastogomozkuŝurív
AT šapovallm osoblivostígamkergíčnogokontrolûfunkcííkrovoobígunejronamidovgastogomozkuŝurív
AT davidovsʹkatl osoblivostígamkergíčnogokontrolûfunkcííkrovoobígunejronamidovgastogomozkuŝurív
AT stepanenkolg osoblivostígamkergíčnogokontrolûfunkcííkrovoobígunejronamidovgastogomozkuŝurív
AT dmitrenkoov osoblivostígamkergíčnogokontrolûfunkcííkrovoobígunejronamidovgastogomozkuŝurív
AT sagačvf osoblivostígamkergíčnogokontrolûfunkcííkrovoobígunejronamidovgastogomozkuŝurív
first_indexed 2023-05-20T17:29:49Z
last_indexed 2023-05-20T17:29:49Z
_version_ 1796153426098257920