Геномна мінливість соматичних клітин рослин. 7. Мінливість популяційно-генетичних параметрів у культурі in vitro

Зроблено огляд даних щодо особливостей клітинних популяцій, які тривалий час вирощувалися в умовах in vitro, як нової експериментально створеної біологічної системи. Розглянуто форми добору, що діють у клітинних популяціях. Виявлено добову (циркадну) та пасажну ритміки змін генетичної структури прол...

Повний опис

Збережено в:
Бібліографічні деталі
Дата:2002
Автор: Кунах, В.А.
Формат: Стаття
Мова:Ukrainian
Опубліковано: Інститут молекулярної біології і генетики НАН України 2002
Назва видання:Біополімери і клітина
Теми:
Онлайн доступ:http://dspace.nbuv.gov.ua/handle/123456789/156296
Теги: Додати тег
Немає тегів, Будьте першим, хто поставить тег для цього запису!
Назва журналу:Digital Library of Periodicals of National Academy of Sciences of Ukraine
Цитувати:Геномна мінливість соматичних клітин рослин. 7. Мінливість популяційно-генетичних параметрів у культурі in vitro / В. К, // Вiopolymers and Cell. — 2002. — Т. 18, № 5. — С. 377-393. — Бібліогр.: 52 назв. — укр.

Репозитарії

Digital Library of Periodicals of National Academy of Sciences of Ukraine
Опис
Резюме:Зроблено огляд даних щодо особливостей клітинних популяцій, які тривалий час вирощувалися в умовах in vitro, як нової експериментально створеної біологічної системи. Розглянуто форми добору, що діють у клітинних популяціях. Виявлено добову (циркадну) та пасажну ритміки змін генетичної структури проліферуючої складової популяцій. Зроблено висновок про те, що стабільна ритміка розмноження клітин, розмежування в часі поділів клітин з різними геномами, динамічна стабільність генетичної гетерогенності і особливо унікальна здатність до відтворення генетич­ної структури вихідної гетерогенної популяції окремими клітинами при клонуванні свідчать про наявність високоефективного фізіологічного та генетичного (популяційного) гомеостазу в клі­тинних популяціях in vitro. Висловлено припущення, що одна окрема клітина здатна не лише зберігати, але й за певних умов реалізувати спроможність відновлювати генетичне різноманіття даного виду, а, можливо, й роду рослин. Розглянуто також особливості фенотипової гетероген­ності клітинних популяцій за кількісними ознаками, зокрема, за рівнем накопичення вторинних сполук – алкалоїдів і нафтохінонів та можливі шляхи визначення успадковуваності кількісних ознак. Наведено дані стосовно ефективності застосування в клітинній селекції запропонованих статистично-генетичних методів для визначення гетерогенності, мінливості, успадковуваності і використання цих параметрів для розробки оптимальних способів підвищення продуктивності клітинних культур.