Біографічний аспект драми "Кремуцій Корд" М. Костомарова

У статті аналізується драма Миколи Костомарова «Кремуцій Корд» (1849), у якій автор подає художню рецепцію реального історичного факту – суду римського сенату часів правління диктатора Тиберія над істориком Кремуцієм Кордом. Увага звертається на біографічний контекст твору. Драма прочитується як...

Повний опис

Збережено в:
Бібліографічні деталі
Дата:2018
Автор: Кузьма, О.
Формат: Стаття
Мова:Ukrainian
Опубліковано: Інститут історії України НАН України 2018
Назва видання:Історіографічні дослідження в Україні
Теми:
Онлайн доступ:http://dspace.nbuv.gov.ua/handle/123456789/160389
Теги: Додати тег
Немає тегів, Будьте першим, хто поставить тег для цього запису!
Назва журналу:Digital Library of Periodicals of National Academy of Sciences of Ukraine
Цитувати:Біографічний аспект драми "Кремуцій Корд" М. Костомарова / О. Кузьма // Історіографічні дослідження в Україні: Зб. наук. пр. — 2018. — Вип. 28. — С. 315-326. — Бібліогр.: 10 назв. — укр.

Репозитарії

Digital Library of Periodicals of National Academy of Sciences of Ukraine
Опис
Резюме:У статті аналізується драма Миколи Костомарова «Кремуцій Корд» (1849), у якій автор подає художню рецепцію реального історичного факту – суду римського сенату часів правління диктатора Тиберія над істориком Кремуцієм Кордом. Увага звертається на біографічний контекст твору. Драма прочитується як «текстобіографія» видатного вченого й талановитого письменника, який після арешту у справі Кирило-Мефодіївського братства опиняється в ситуації, подібній до долі давньоримського історика. Акцентується також специфіка взаємодії історичної та художньої правди в тексті, виокремлюються риси індивідуально-авторського сюжето- і характеротворення, що дали можливість узагальнити особливості світомислення М. Костомарова. Доводиться думка, що митець органічно поєднав у своїй творчості дар мислителя, історика та майстра пера. Його драматичні твори стали своєрідним поетичним доповненням наукових пошуків, дозволили автору втілити власні історичні концепції у вигляді художніх ідей. Історія Кремуція Корда в художній версії Миколи Костомарова, таким чином, є й історією самого автора в контексті конкретної історичної доби, а також поетичним узагальненням долі кожної мислячої людини в суспільстві, позбавленому демократичних свобод.