Очищення води від гідроксосполук феруму деревною мембраною

Робота присвячена розробці деревних мембран, які можуть бути ефективною альтернативою мембранам з традиційних матеріалів — полімерів та кераміки. Деревні мембрани виготовляються з природної екологічно чистої, відновлюваної, недорогої, доступної сировини, що легко утилізується. Встановлено, що розм...

Повний опис

Збережено в:
Бібліографічні деталі
Дата:2019
Автори: Дульнева, Т.Ю., Кучерук, Д.Д., Ієвлєва, О.С., Гончарук, В.В.
Формат: Стаття
Мова:Ukrainian
Опубліковано: Видавничий дім "Академперіодика" НАН України 2019
Назва видання:Доповіді НАН України
Теми:
Онлайн доступ:http://dspace.nbuv.gov.ua/handle/123456789/162695
Теги: Додати тег
Немає тегів, Будьте першим, хто поставить тег для цього запису!
Назва журналу:Digital Library of Periodicals of National Academy of Sciences of Ukraine
Цитувати:Очищення води від гідроксосполук феруму деревною мембраною / Т.Ю. Дульнева, Д.Д. Кучерук, О.С. Ієвлєва, В.В. Гончарук // Доповіді Національної академії наук України. — 2019. — № 12. — С. 108-113. — Бібліогр.: 11 назв. — укр.

Репозитарії

Digital Library of Periodicals of National Academy of Sciences of Ukraine
Опис
Резюме:Робота присвячена розробці деревних мембран, які можуть бути ефективною альтернативою мембранам з традиційних матеріалів — полімерів та кераміки. Деревні мембрани виготовляються з природної екологічно чистої, відновлюваної, недорогої, доступної сировини, що легко утилізується. Встановлено, що розмір пор деревини відповідає середньому розміру пор мікрофільтраційної мембрани. Досліджено процес очищення води від гідроксосполук Fe(ІІІ) деревною мембраною і показана його висока ефективність у випадку фільтрування води крізь зовнішню поверхню мікрофільтраційної трубчастої деревної мембрани, що обумовлено стеричним механізмом її дії та формуванням на її поверхні додаткового затримувального шару у вигляді динамічної мембрани із гідроксосполук Fe(ІІІ). Вивчено вплив різних фізико-хімічних факторів на затримувальну здатність мембрани та визначені її технологічні параметри. Найбільше значення коефіцієнта затримки Fe(ІІІ) (99,9 %) встановлено при вихідній концентрації Fe(ІІІ) до 340,2 мг/дм³, рНвих 7,0–8,0, робочому тиску 1,0 МПа і питомій продуктивності мембрани 0,05—0,08 м³/(м² • год). За цих умов значення концентрації пермеату Fe(ІІІ) було нижчим, ніж ГДК Fe(ІІІ) у питній воді. Додавання до розчину, що містить гідроксосполуки Fe(ІІІ), суміші іонів Cl⁻, HCO⁻₃ і SO²⁻₄ (по 200 мг/дм³ кожного) практично не впливало на розділові властивості мембрани. Відзначено, що у разі фільтрування розчину крізь внутрішню поверхню трубчастої деревної мембрани значення її питомої продуктивності різко зростало, однак зменшувалась її затримувальна здатність.