Рідкісні види гризунів на фрагментарних степових ділянках правобережжя Нижнього Подніпров’я: нові знахідки

В рамках проекту по дослідженню впливу майданчиків Придніпровської вітрової електростанції на фауну дрібних ссавців 1–3.10.2019 р. були обстежені сільськогосподарські території Білозерського району Херсонської області — рілля, поля з ріпаком, поля з озимими культурами, лісосмуги, а також верхів’я од...

Повний опис

Збережено в:
Бібліографічні деталі
Дата:2019
Автор: Мерзлікін, І.
Формат: Стаття
Мова:Ukrainian
Опубліковано: Національний науково-природничий музей НАН України 2019
Назва видання:Theriologia Ukrainica
Теми:
Онлайн доступ:http://dspace.nbuv.gov.ua/handle/123456789/167412
Теги: Додати тег
Немає тегів, Будьте першим, хто поставить тег для цього запису!
Назва журналу:Digital Library of Periodicals of National Academy of Sciences of Ukraine
Цитувати:Рідкісні види гризунів на фрагментарних степових ділянках правобережжя Нижнього Подніпров’я: нові знахідки / І. Мерзлікін // Theriologia Ukrainica. — 2019. — Т. 18. — С. 133–136. — Бібліогр.: 12 назв. — укр.

Репозитарії

Digital Library of Periodicals of National Academy of Sciences of Ukraine
Опис
Резюме:В рамках проекту по дослідженню впливу майданчиків Придніпровської вітрової електростанції на фауну дрібних ссавців 1–3.10.2019 р. були обстежені сільськогосподарські території Білозерського району Херсонської області — рілля, поля з ріпаком, поля з озимими культурами, лісосмуги, а також верхів’я одного з відрогів степової балки «Тягинка». Всього відпрацьовано 253 пастко/діб і зловлено 60 особин мікромамалій 8 видів. Виявлено три види рідкісних гризунів — сліпачка степового (Ellobius talpinus), мишівку степову (Sіcіsta subtіlіs) і хом`ячка сірого (Crіcetulus mіgratorіus), занесених до Червоної книги України. Всі 3 види були зустрінуті на степовій ділянці у верхів`ях балки «Тягінка». Мишівка степова і сліпачок виявлені на ділянці ковилового степу, а сірий хом`ячок — спостерігався серед кущів терену і шипшини на ділянці із низькорослою трав’янистою рослинністю. Доля мишівки в улові мікромаммалій у цій балці склала 4,8 %, її відносна чисельність була 2 особини/100 пастко/діб, а в загальних уловах — 1,7 % і 0,4 особин/100 пастко/діб відповідно. Крім того, сірий хом`ячок був зловлений на переораному полі не далеко від лісосмуги і на полі рапсу. Загальна доля хом`ячка сірого в уловах мікромаммалій склала 3,3 %, його відносна чисельність була 0,8 особин/100 пастко/діб. Нова знахідка сліпачка відстоїть на 18 км на захід від найближчої відомої точки мешкання цього виду. Вона знаходиться в межах ймовірного ареалу сліпачка у Подніпров’ї. Із цих трьох видів рідкісних гризунів лише хом’ячок сірий є найбільш поширеним видом, який в невеликій кількості зустрічається і на сільськогосподарських угіддях і в лісосмугах. Наші дослідження і літературні джерела показують, що уся степова флора і фауна сільськогосподарських районів цього регіону концентрується майже виключно у системі балок, які тягнуться до Дніпра. Необхідно надати верхів`ям балки «Тягінка» статусу заказника місцевого значення, інакше ця територія буде знищена (розорена), оскільки схил балки достатньо пологий і не виключає такої можливості.