Глибинна будова Ялинського насуву Дніпровсько-Донецької западини за даними сейсмічного профілю DOBREflection-2000

Розломи в геологічному середовищі з'являються у результаті глибинних тектонічних рухів. Їхня кількість і просторове розташування є важливим інформативним елементом про геодинамічні явища, які відбувалися мільйони років тому. Виділення розломів із сейсмічного хвильового поля можливе за умови не...

Повний опис

Збережено в:
Бібліографічні деталі
Дата:2020
Автор: Гринь, Д.М.
Формат: Стаття
Мова:Ukrainian
Опубліковано: Видавничий дім "Академперіодика" НАН України 2020
Назва видання:Доповіді НАН України
Теми:
Онлайн доступ:http://dspace.nbuv.gov.ua/handle/123456789/170336
Теги: Додати тег
Немає тегів, Будьте першим, хто поставить тег для цього запису!
Назва журналу:Digital Library of Periodicals of National Academy of Sciences of Ukraine
Цитувати:Глибинна будова Ялинського насуву Дніпровсько-Донецької западини за даними сейсмічного профілю DOBREflection-2000 / Д.М. Гринь // Доповіді Національної академії наук України. — 2020. — № 2. — С. 45-51. — Бібліогр.: 11 назв. — укр.

Репозитарії

Digital Library of Periodicals of National Academy of Sciences of Ukraine
Опис
Резюме:Розломи в геологічному середовищі з'являються у результаті глибинних тектонічних рухів. Їхня кількість і просторове розташування є важливим інформативним елементом про геодинамічні явища, які відбувалися мільйони років тому. Виділення розломів із сейсмічного хвильового поля можливе за умови нескладної геології, коли відбиваючі границі розташовані горизонтально або під малим кутом. У місці розлому з вертикальним зміщенням у відбитому хвильовому полі виникають фазові неузгодження. Це полегшує їхнє виявлення. Але у більшості випадків маємо досить складну геологію або необхідність досліджувати великі глибини. Для таких випадків необхідно застосовувати додаткові математичні методи обробки сейсмічних даних. Один з таких способів описаний у роботі — розв'язання оберненої динамічної задачі сейсміки з метою встановлення поглинальних особливостей геологічної будови. Розломи в осадових породах, як правило, заповнені подрібненими залишками породи, флюїдами, водою. Це різко змінює поглинальні властивості заповнювача, що підвищує контрастність розлому. У метаморфізованих твердих породах спостерігається однотипна зміна поглинання великих монолітних блоків, які знаходяться поруч і були переміщені на певну відстань. В основу запропонованої методики визначення наявності та просторового поширення малоамплітудних глибинних розломів покладено метод визначення логарифмічних декрементів згасання. Для інтерпретації використано сейсмічні матеріали СГТ, отримані під час виконання міжнародного проекту DOBREflection2000. Наведено результати дослідження ділянки сейсмічного профілю, на якій знаходиться найбільший у Дніпровсько-Донецької западині Ялинський насув.