Переяславський краєзнавець Яків Іванович Благодаров: контури біографічного портрету

Переяславщина – один з тих мікрорегіонів нашої держави, на який повсякчас спрямовувалася прискіплива увага дослідників минулого. Через свою давню історію, численні доленосні події цей край є одним з важливих центрів формування української нації та державності. Визначальні культурно-історичні проце...

Повний опис

Збережено в:
Бібліографічні деталі
Видавець:Інститут історії України НАН України
Дата:2020
Автор: Нагайко, Т.
Формат: Стаття
Мова:Ukrainian
Опубліковано: Інститут історії України НАН України 2020
Назва видання:Краєзнавство
Теми:
Онлайн доступ:http://dspace.nbuv.gov.ua/handle/123456789/174479
Теги: Додати тег
Немає тегів, Будьте першим, хто поставить тег для цього запису!
Цитувати:Переяславський краєзнавець Яків Іванович Благодаров: контури біографічного портрету / Т. Нагайко // Краєзнавство. — 2020. — № 1-4. — С. 52-67. — Бібліогр.: 58 назв. — укр.

Репозиторії

Digital Library of Periodicals of National Academy of Sciences of Ukraine
Опис
Резюме:Переяславщина – один з тих мікрорегіонів нашої держави, на який повсякчас спрямовувалася прискіплива увага дослідників минулого. Через свою давню історію, численні доленосні події цей край є одним з важливих центрів формування української нації та державності. Визначальні культурно-історичні процеси та пов’язані з ними визначні постаті зумовили те, що він у різні часи привертав до себе увагу археологів, істориків, етнографів, культурологів, краєзнавців та інших дослідників. Особливо цінними є відомості про тих людей, що самі цікавилися історією Переяславщини, вивчали та досліджували її старожитності. Однією з таких особистостей був Яків Іванович Благодаров (1764–1833). Метою публікації є висвітлення діяльності одного з перших краєзнавців Переяславщини. Завданням, що планується реалізувати, є створення на основі наявної джерельної бази біографічного портрету Я.І. Благодарова та з’ясування його особистого внеску у розвиток історичного краєзнавства. Методологія. Важливе місце у сучасних дослідницьких підходах у історичному краєзнавстві займають біографічний та просопографічний методи. Саме персоніфікація та комплексне вивчення взаємодії людини та оточення дозволяє здійснити відповідний аналіз історичного минулого та виявити ті закономірності, що вплинули на його хід. З-поміж значної плеяди визначних історичних постатей, діячів минулого важливим є виявлення маловідомих й забутих імен, пов’язаних з історією краю. Наукова новизна. Передусім Я.І. Благодаров знаний як літературний діяч кінця ХVIII – початку ХІХ ст., перекладач та автор художніх творів. Втім, відомо, що, окрім літературної творчості, значний інтерес для нього становило виявлення предметів старовини та вивчення історичних місць Переяславщини. Проте до сьогодні на цей аспект його діяльності увага дослідників фактично не зверталася. Відтак, і окремого дослідження, що розкривало б цю сторону його життя раніше не з’являлося. Результати дослідження. У статті відтворено життєпис Якова Івановича Благодарова. Через аналіз джерел розкрито основні віхи його біографії. Зокрема, зауважено про нього як студента, літератора, службовця та краєзнавця.