"Иде Володимиръ… и заӔ грады ихъ…": Рюриковичі та "окняжіння" племінних земель у верхів’ях Західного Бугу й Вепру

На основі археологічних джерел проаналізовано експансію Рюриковичів на племінні землі межиріччя Західного Бугу та Вепру наприкінці Х – у першій третині ХІ ст. Процеси інтеграції цієї території до Русі розглянуто крізь призму хронології, планувальної структури та характеру укріплень городищ Забу...

Повний опис

Збережено в:
Бібліографічні деталі
Дата:2016
Автор: Ляска, В.М.
Формат: Стаття
Мова:Ukrainian
Опубліковано: Інститут українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України 2016
Назва видання:Княжа доба: історія і культура
Онлайн доступ:http://dspace.nbuv.gov.ua/handle/123456789/179001
Теги: Додати тег
Немає тегів, Будьте першим, хто поставить тег для цього запису!
Назва журналу:Digital Library of Periodicals of National Academy of Sciences of Ukraine
Цитувати:"Иде Володимиръ… и заӔ грады ихъ…": Рюриковичі та "окняжіння" племінних земель у верхів’ях Західного Бугу й Вепру / В.М. Ляска // Княжа доба: історія і культура. — 2016. — Вип. 10. — С. 117-164. — Бібліогр.: 253 назв. — укр.

Репозитарії

Digital Library of Periodicals of National Academy of Sciences of Ukraine
Опис
Резюме:На основі археологічних джерел проаналізовано експансію Рюриковичів на племінні землі межиріччя Західного Бугу та Вепру наприкінці Х – у першій третині ХІ ст. Процеси інтеграції цієї території до Русі розглянуто крізь призму хронології, планувальної структури та характеру укріплень городищ Забужжя. Виокремлено чотири моделі виникнення та функціонування городищ в кінці Х – у першій половині ХІІ ст., першу з яких характеризує існування частини племінних городищ – так званих “Червенських градів” упродовж першої третини ХІ ст. (Гуців, Скибиці, Липсько-Полісся та ін.). Другу модель репрезентує “перенесення” городищ на нове місце, розташоване неподалік від укріплених племінних осередків (Рокитне та Завадів). До третьої моделі належить “переростання” племінних осередків у князівські фортеці з одночасною зміною планувальної структури укріплень та конструктивних особливостей захисних ліній (Бужеськ, Пліснеськ). Останню модель супроводжувало заснування нових міських організмів (Белз, Червен, Всеволож та ін.), зумовлене потребою проведення територіальної реорганізації та захисту західного пограниччя Русі.