Чернігівський маґістрат за гетьманування К.Розумовського: проблема взаємовідносин із місцевою козацькою адміністрацією

Розглядається проблемі взаємовідносин Чернігівського маґістрату з представниками місцевої козацької адміністрації за часів гетьманства К.Розумовського. Внутрішня суперечливість паралельного функціонування та взаємодії органів міщанської й козацької влади в місті породжувала перманентні конфлікти....

Повний опис

Збережено в:
Бібліографічні деталі
Видавець:Інститут історії України НАН України
Дата:2019
Автор: Доманова, Г.
Формат: Стаття
Мова:Ukrainian
Опубліковано: Інститут історії України НАН України 2019
Назва видання:Український історичний журнал
Теми:
Онлайн доступ:http://dspace.nbuv.gov.ua/handle/123456789/179256
Теги: Додати тег
Немає тегів, Будьте першим, хто поставить тег для цього запису!
Цитувати:Чернігівський маґістрат за гетьманування К.Розумовського: проблема взаємовідносин із місцевою козацькою адміністрацією / Г. Доманова // Український історичний журнал. — 2019. — № 1. — С. 54-66. — Бібліогр.: 8 назв. — укр.

Репозиторії

Digital Library of Periodicals of National Academy of Sciences of Ukraine
Опис
Резюме:Розглядається проблемі взаємовідносин Чернігівського маґістрату з представниками місцевої козацької адміністрації за часів гетьманства К.Розумовського. Внутрішня суперечливість паралельного функціонування та взаємодії органів міщанської й козацької влади в місті породжувала перманентні конфлікти. Особливу увагу приділено діловодній документації міського уряду, а також рапортам, ордерам, промеморіям, наказам гетьманської канцелярії, Ґенеральної військової канцелярії, Чернігівської полкової управи другої половини ХVІІІ ст., які дозволяють деталізувати головні причини конфліктних ситуацій у місті між полковою управою й маґістратом. К.Розумовський і Ґенеральна військова канцелярія намагалися скерувати відносини між міським та козацьким урядами в раціональне русло. На основі архівних джерел з’ясовано, що у другій половині ХVІІІ ст. вкрай загострився конфлікт між маґістратом і полковою управою, який сягнув апогею за полковництва І.Божича. Документально підтверджено, що відносини між представниками обох урядів складалися таким чином, що маґістрату доводилося постійно захищати й відстоювати свої права, адже полкова канцелярія повсякчас порушувала чинність приписів маґдебурзького права. У Чернігові гостро стояли проблеми забезпечення продовольством і надання підвод переїжджим, які мали вирішуватися обопільно представниками козацької та міської влади, порушення монопольних прав міщан на заняття ремеслом, промислами й торгівлею, а також протекціоністська політика козацького уряду.