Михайло (Десницький) – чернігівський архієпископ (1803 – 1818)

Стаття розкриває життєві перипетії чернігівського архієрея Михайла (Десницького) (очолював єпархію з 1803 до 1818 рр.), резиденція якого розташовувалася на території Троїцького архієрейського будинку (Троїцько-Іллінський монастир). Окреслено його соціальне походження, рівень освіти, кар’єрне зроста...

Повний опис

Збережено в:
Бібліографічні деталі
Дата:2021
Автор: Миколайко, Т.А.
Формат: Стаття
Мова:Ukrainian
Опубліковано: Інститут української археографії та джерелознавства ім. М.С. Грушевського НАН України 2021
Назва видання:Сiверянський літопис
Теми:
Онлайн доступ:http://dspace.nbuv.gov.ua/handle/123456789/181619
Теги: Додати тег
Немає тегів, Будьте першим, хто поставить тег для цього запису!
Назва журналу:Digital Library of Periodicals of National Academy of Sciences of Ukraine
Цитувати:Михайло (Десницький) – чернігівський архієпископ (1803 – 1818) / Т.А. Миколайко // Сіверянський літопис. — 2021. — № 3. — С. 39-47. — Бібліогр.: 8 назв. — укр.

Репозитарії

Digital Library of Periodicals of National Academy of Sciences of Ukraine
Опис
Резюме:Стаття розкриває життєві перипетії чернігівського архієрея Михайла (Десницького) (очолював єпархію з 1803 до 1818 рр.), резиденція якого розташовувалася на території Троїцького архієрейського будинку (Троїцько-Іллінський монастир). Окреслено його соціальне походження, рівень освіти, кар’єрне зростання, проповідницьку діяльність. Розглянуто діяльність архієрея щодо реорганізації системи духовного правління, підтримки освітніх закладів та наголошено на внеску церковного діяча в розвиток Чернігівської єпархії. Метою статті є висвітлення біографії одного з відомих чернігівських архієреїв початку XIX ст. Михайла (Десницького), який 15 років очолював єпархію та вносив нові правила в організацію єпархіального управління. Методи дослідження добирали відповідно до поставленої мети й ґрунтуються на основі історизму та об’єктивності. Новизна роботи полягає в тому, що зібрано біографічні дані про церковного діяча Михайла (Десницького) та запроваджено їх до наукового обігу. Висновки. Чернігівську єпархію на початку XIX ст. очолював сильний словом і духом архієрей Михайло (Десницький) – священнослужитель із гарною освітою, оскільки, окрім духовної освіти, мав диплом Московського університету, був доктором богослов’я та членом Російської академії наук (1802 р.) і Святійшого Правлячого Синоду. Видатний богослов і проповідник намагався розібратися в усіх єпархіальних справах та налагодити ефективну роботу в єпархії. Він був меценатом під час відновлення чи ремонтів храмів, монастирів, духовної семінарії, контролював освіченість священників. Мабуть, недаремно ім’я Михайла (Десницького) згадують поруч з відомими чернігівськими архієпископами – Лазарем Барановичем, Феодосієм Углицьким та Філаретом (Гумілевським).