Свідчення про стихійні лиха в українських літописах першої половини ХVІІ ст.

Стаття присвячена аналізу свідчень про стихійні лиха у літописах ХVІ — першої половини ХVІІ ст. — Київського, Львівського, Межигірського літописів та Острозького літописця. Загалом ця тема знаходилася на периферії уваги літописців, які, втім, згадували про такі явища, як надмірні опади чи посухи,...

Повний опис

Збережено в:
Бібліографічні деталі
Дата:2019
Автор: Кравченко, Н.
Формат: Стаття
Мова:Ukrainian
Опубліковано: Інститут історії України НАН України 2019
Назва видання:Український історичний збірник
Теми:
Онлайн доступ:http://dspace.nbuv.gov.ua/handle/123456789/182234
Теги: Додати тег
Немає тегів, Будьте першим, хто поставить тег для цього запису!
Назва журналу:Digital Library of Periodicals of National Academy of Sciences of Ukraine
Цитувати:Свідчення про стихійні лиха в українських літописах першої половини ХVІІ ст. / Н. Кравченко // Український історичний збірник. — 2019. — Вип. 21. — С. 192-205. — Бібліогр.: 16 назв. — укр.

Репозитарії

Digital Library of Periodicals of National Academy of Sciences of Ukraine
Опис
Резюме:Стаття присвячена аналізу свідчень про стихійні лиха у літописах ХVІ — першої половини ХVІІ ст. — Київського, Львівського, Межигірського літописів та Острозького літописця. Загалом ця тема знаходилася на периферії уваги літописців, які, втім, згадували про такі явища, як надмірні опади чи посухи, що згубно впливали на врожаї. Авторкою проаналізовано, наскільки часто стислі описи стихійних лих отримують емоційне забарвлення в літописних творах. Використовуючи паралелі з Баркулабівським літописом, зроблено припущення про причини цієї емоційності. Стихійні лиха чинили негативний чи навіть згубний вплив на врожаї, які в Україні в ранньомодерний час були не надто значними. Саме в цей період (окрім збільшення посівних площ) починають активніше розвиватися допоміжні промисли чи інші галузі господарства, які були менш залежні від погодних умов, ніж аграрне виробництво. Таким чином, численні стихійні лиха та невисокі врожаї зернових сприяли пошуку нових джерел прибутку власниками сільськогосподарських угідь.