Українсько-польські взаємини на сторінках шкільних підручників з історії України

У статті пропонується аналіз сучасних шкільних підручників на предмет представлення в них історії взаємин між українцями та поляками впродовж тривалого періоду від середньовіччя до середини ХХ ст. Серед основних завдань публікації є прослідкувати зміни, які відбулися (чи не відбулися) у сприйнят...

Повний опис

Збережено в:
Бібліографічні деталі
Дата:2019
Автор: Батуріна, С.
Формат: Стаття
Мова:Ukrainian
Опубліковано: Інститут історії України НАН України 2019
Назва видання:Історіографічні дослідження в Україні
Теми:
Онлайн доступ:http://dspace.nbuv.gov.ua/handle/123456789/182251
Теги: Додати тег
Немає тегів, Будьте першим, хто поставить тег для цього запису!
Назва журналу:Digital Library of Periodicals of National Academy of Sciences of Ukraine
Цитувати:Українсько-польські взаємини на сторінках шкільних підручників з історії України / С. Батуріна // Історіографічні дослідження в Україні. — 2019. — Вип. 30. — С. 188-212. — Бібліогр.: 67 назв. — укр.

Репозитарії

Digital Library of Periodicals of National Academy of Sciences of Ukraine
Опис
Резюме:У статті пропонується аналіз сучасних шкільних підручників на предмет представлення в них історії взаємин між українцями та поляками впродовж тривалого періоду від середньовіччя до середини ХХ ст. Серед основних завдань публікації є прослідкувати зміни, які відбулися (чи не відбулися) у сприйнятті найближчого сусіда та відносин з ним, у порівнянні із попереднім поколінням українських підручників. Яким чином в них представлені поляки, польська держава та спільне минуле від часів середньовіччя до сьогодення. До уваги взято шкільні підручники для 5–11 кл., які отримали рекомендації до викладання в загальноосвітніх школах. Відзначено, що поляки і Польща в текстах підручників з’являються в певні історичні періоди, висвітлення кожного з яких відзначено особливостями, зумовленими економічними, політичними й суспільними чинниками: доба середньовіччя – династичні контакти й мілітарні конфлікти польських королів і руських князів; XIV – перша половина XVIІ cт. – річпосполитський період від підпорядкування Польщею території Галицько-Волинського князівства і колишніх теренів Русі до Хмельниччини; кінець XVIII–XIX ст. – від Коліївщини до відновлення польської держави; період ХХ ст. Спільним для висвітлення усіх цих періодів, попри специфіку та унікальність, є наявність конфлікту. Історія Польщі та україно-польських взаємин актуалізується в підручниках майже виключно через конфронтацію між обома народами в політичній чи військовій площині.