Педагог, просвітитель, публіцист пушкінської доби Іван Матвєєвич Сбітнєв

Мета статті – дістати з небуття ім’я людини, яка зробила неабиякий внесок у розвиток просвіти Сіверщини, Чернігова, Кам’янець-Подільського та Війська Чорноморського початку ХІХ ст., а також залишила найцікавіші письмові документи щодо історії просвіти України, які мають краєзнавчу та історико-геог...

Повний опис

Збережено в:
Бібліографічні деталі
Видавець:Інститут української археографії та джерелознавства ім. М.С. Грушевського НАН України
Дата:2021
Автор: Гриньова, О.
Формат: Стаття
Мова:Ukrainian
Опубліковано: Інститут української археографії та джерелознавства ім. М.С. Грушевського НАН України 2021
Назва видання:Сiверянський літопис
Теми:
Онлайн доступ:http://dspace.nbuv.gov.ua/handle/123456789/182664
Теги: Додати тег
Немає тегів, Будьте першим, хто поставить тег для цього запису!
Цитувати:Педагог, просвітитель, публіцист пушкінської доби Іван Матвєєвич Сбітнєв / О. Гриньова // Сіверянський літопис. — 2021. — № 5. — С. 102-116. — Бібліогр.: 4 назв. — укр.

Репозиторії

Digital Library of Periodicals of National Academy of Sciences of Ukraine
Опис
Резюме:Мета статті – дістати з небуття ім’я людини, яка зробила неабиякий внесок у розвиток просвіти Сіверщини, Чернігова, Кам’янець-Подільського та Війська Чорноморського початку ХІХ ст., а також залишила найцікавіші письмові документи щодо історії просвіти України, які мають краєзнавчу та історико-географічну цінність. Дослідження спирається на мікроісторичний метод – через долю однієї людини простежено панівні погляди, тенденції та події в українському суспільстві ХІХ ст. Новизна дослідження полягає в тому, що детально вивчені за архівними документами життя та творчість І.М. Сбітнєва дозволили зробити деякі відкриття щодо, наприклад, віку Чернігівської обласної універсальної наукової бібліотеки, яка, виявляється, є старішою, ніж вважалося досі; привернути увагу до історії появи відомої «Истории Русов», що також не є однозначною; відновити пам’ять про талановитого художника Івана Васькова, однокашника Тараса Шевченка з Петербурзької академії мистецтв, автора портретів відомих людей ХІХ ст., нині незаслужено забутого, тощо. Висновки: знайдені архівні відомості щодо життя Івана Матвєєвича Сбітнєва, його твори: дорожні нотатки, нариси, особисті листи, що зберігаються у Російській державній публічній історичній бібліотеці та в Національній бібліотеці України ім. В.І. Вернадського в Києві, – усе це допомагає відновити, змалювати досить вичерпну картину життя міста Новгорода-Сіверського початку ХІХ ст.: розташування та оновлення вулиць міста, устрій гімназії, нищівні пожежі, проїзд імператора Александра І через Новгород-Сіверський у 1825 р. тощо. «Записки Ивана Матвѣевича Сбитнева», зокрема, подають детальний аналіз «найтемнішої доби в місцевій історії народної просвіти» на Волині, «Прогулка по Воспорскому проливу» є цінним документом з історії просвіти в Черноморії. Ці та інші твори автора мають не лише художню, але й краєзнавчу, історичну цінність як для описаних місцевостей, так і для України в цілому. Вивчення біографії та творчості цієї людини можна внести до навчальних планів історичних навчальних закладів відповідних регіонів.