Біржі як інституції соціально-економічної інтеграції та відстоювання інтересів підприємців України (остання третина XIX — початок XX ст.)

У статті розглядається функціонування бірж та їх самоврядних представницьких структур — біржових комітетів, як складова соціально-економічної інтеграції підприємців України в останній третині ХІХ — на початку ХХ ст. Наголошується на поєднанні економічних та представницьких функцій бірж, які стали...

Повний опис

Збережено в:
Бібліографічні деталі
Дата:2018
Автор: Донік, О.М.
Формат: Стаття
Мова:Ukrainian
Опубліковано: Інститут історії України НАН України 2018
Назва видання:Проблеми історії України ХІХ – початку ХХ ст.
Теми:
Онлайн доступ:http://dspace.nbuv.gov.ua/handle/123456789/185726
Теги: Додати тег
Немає тегів, Будьте першим, хто поставить тег для цього запису!
Назва журналу:Digital Library of Periodicals of National Academy of Sciences of Ukraine
Цитувати:Біржі як інституції соціально-економічної інтеграції та відстоювання інтересів підприємців України (остання третина XIX — початок XX ст.) / О.М. Донік // Проблеми історії України ХІХ – початку ХХ ст.: Зб. наук. пр. — 2018. — Вип. 28. — С. 37-62. — Бібліогр.: 25 назв. — укр.

Репозитарії

Digital Library of Periodicals of National Academy of Sciences of Ukraine
Опис
Резюме:У статті розглядається функціонування бірж та їх самоврядних представницьких структур — біржових комітетів, як складова соціально-економічної інтеграції підприємців України в останній третині ХІХ — на початку ХХ ст. Наголошується на поєднанні економічних та представницьких функцій бірж, які стали уособленням взаємодії капіталу з владою, капіталістичної зрілості того чи іншого регіону, унормування попиту та пропозиції у внутрішній і зовнішній торгівлі. Визначено, що біржі, насамперед найбільші (Одеська, Київська, Харківська) або суто спеціалізовані (Харківська кам’яновугільна та залізоторгова), маючи важливе значення для торгівлі товарами й цінними паперами підприємств та установ своїх районів, стали тими інституціями, навколо яких консолідувалися підприємці конкретного регіону або певної галузі. З’ясовано, що біржові комітети, будучи формально відповідальними за ведення поточних справ на біржі, фактично виконували функції представницького органу інтересів промисловців і купців свого регіону, впливали на законодавство, громадську думку, економічний, технічний розвиток місцевої торгівлі та промисловості. Наголошується, що біржові комітети стали найбільш поширеними представницькими інституціями буржуазії в останній третині ХІХ — на початку ХХ ст., своєрідним форумом соціально-економічної інтеграції й найважливішим інструментом відстоювання підприємницьких інтересів.