Європейський дослідницький простір: новий етап розвитку та можливості інтеграції України у воєнний і повоєнний періоди

Євроінтеграційні прагнення України, надання статусу кандидата на членство в Європейському Союзі (ЄС), а також потреба у фінансовій, технологічній, управлінській та іншій допомозі з боку ЄС, зокрема щодо повоєнного відновлення сфери досліджень та інновацій, актуалізують завдання прискорення її інтегр...

Повний опис

Збережено в:
Бібліографічні деталі
Дата:2022
Автор: Підоричева, І.Ю.
Формат: Стаття
Мова:Ukrainian
Опубліковано: Інститут економіки промисловості НАН України 2022
Назва видання:Економіка промисловості
Теми:
Онлайн доступ:http://dspace.nbuv.gov.ua/handle/123456789/191174
Теги: Додати тег
Немає тегів, Будьте першим, хто поставить тег для цього запису!
Назва журналу:Digital Library of Periodicals of National Academy of Sciences of Ukraine
Цитувати:Європейський дослідницький простір: новий етап розвитку та можливості інтеграції України у воєнний і повоєнний періоди / І.Ю. Підоричева // Економіка промисловості. — 2022. — № 3 (99). — С. 5-40. — Бібліогр.: 77 назв. — укр.

Репозитарії

Digital Library of Periodicals of National Academy of Sciences of Ukraine
Опис
Резюме:Євроінтеграційні прагнення України, надання статусу кандидата на членство в Європейському Союзі (ЄС), а також потреба у фінансовій, технологічній, управлінській та іншій допомозі з боку ЄС, зокрема щодо повоєнного відновлення сфери досліджень та інновацій, актуалізують завдання прискорення її інтеграції до Європейського дослідницького простору (ЄДП). Метою статті є аналіз поточного етапу розвитку Європейського дослід¬ницького простору в контексті нових стратегічних цілей ЄС, а також визначення можливостей розширення співпраці між Україною та ЄС у сфері до¬сліджень та інновацій, поглиблення її інтеграції в ЄДП як джерела повоєнного відновлення, стабілізації та випереджального інноваційного розвитку національної економіки. Доведено, що війна, розпочата РФ проти України, обумовила формування нової нормальності в міжнародному науковому співробітництві та послужила тригером розбудови самодостатньої пан’європейської інноваційної екосистеми, яка б тісніше з’єднувала науку та промисловість і була здатною вирішувати глобальні виклики. Висвітлено суть нового Європейського інноваційного порядку денного, в реалізації якого центральне місце посідає Європейський дослідницький простір. Розкрито ідею ЄДП та основні результати її реалізації в ЄС за двадцятирічний період. Визначено особливості поточного етапу розвитку ЄДП та його пріоритети в контексті нового стратегічного порядку денного ЄС. Проаналізовано основоположні документи, якими наразі мають керуватися країни-члени ЄС у сфері досліджень та інновацій: Пакт про до¬слід¬ження та інновації та Політичний порядок денний ЄДП на 2022-2024 рр. Виявлено ключові особливості поточного програмного періоду розвитку ЄС, зроблено акцент на таких основних інструментах та ініціативах, покликаних наблизити ЄС до його стратегічних цілей: стратегії смарт-спеціалізації, місієорієнтована інноваційна політика, партнерства для регіональних інновацій. За результатами узагальнення ініціатив щодо підтримки українських науковців і підприємців-інноваторів, запроваджених Європейською комісією у відповідь на воєнну агресію РФ проти України, та з урахуванням нових стратегічних планів і цілей ЄС в умовах світових геополітичних змін визначено можливості й надано пропозиції щодо розширення співпраці між Україною та ЄС у сфері досліджень та інновацій у воєнний і повоєнний періоди. Їх реалізація дозволить збільшити присутність України в ЄДП як передумови забезпечення її повоєнного інноваційного зростання та процвітання в довгостроковій перспективі.