Характер і особливості внутрішнього переміщення населення України у російсько-українській війні 2014-2022 рр.

Досвід внутрішнього переміщення населення 2014 р., обумовленого окупацією росіянами Донбасу та анексією Криму, дозволив скоротити час на реагування державного інституту на масштабне внутрішнє переміщення у 2022 р. Конструктивні кроки щодо концептуального, правового та стратегічного управління процес...

Повний опис

Збережено в:
Бібліографічні деталі
Видавець:Інститут економіки промисловості НАН України
Дата:2022
Автори: Новікова, О.Ф., Шамілева, Л.Л., Хандій, О.О., Панькова, О.В.
Формат: Стаття
Мова:Ukrainian
Опубліковано: Інститут економіки промисловості НАН України 2022
Назва видання:Вісник економічної науки України
Теми:
Онлайн доступ:http://dspace.nbuv.gov.ua/handle/123456789/193065
Теги: Додати тег
Немає тегів, Будьте першим, хто поставить тег для цього запису!
Цитувати:Характер і особливості внутрішнього переміщення населення України у російсько-українській війні 2014-2022 рр. / О.Ф. Новікова, Л.Л. Шамілева, О.О. Хандій, О.В. Панькова // Вісник економічної науки України. — 2022. — № 2 (43). — С. 140-146. — Бібліогр.: 21 назв. — укр.

Репозиторії

Digital Library of Periodicals of National Academy of Sciences of Ukraine
Опис
Резюме:Досвід внутрішнього переміщення населення 2014 р., обумовленого окупацією росіянами Донбасу та анексією Криму, дозволив скоротити час на реагування державного інституту на масштабне внутрішнє переміщення у 2022 р. Конструктивні кроки щодо концептуального, правового та стратегічного управління процесами внутрішнього переміщення були вже зроблені і відрегульовані у період 2014-2021 рр. Стаття присвячена аналізу стану та проблем, обґрунтуванню пропозицій та рекомендацій щодо регулювання процесів внутрішнього переселення України у зв’язку з російсько-українською війною 2022 р. Проведено порівняння внутрішнього переміщення 2014 та 2022 рр. Особливістю внутрішнього переміщення 2022 р. є його масштабність та мобільність, яка визначається великою кількістю внутрішньо переміщених осіб, що повернулися. Поряд з системними втратами людського потенціалу та всіх видів ресурсів відбулися значні зміни у соціально-психологічному стані громадян, у їх свідомості та оцінках власного життя й ставлення до країни, зросло небажання у переселенців вертатися на окуповані території навіть при наявності там власного житла. Після 24 лютого 2022 р. всі думки та мотиви переселенців зі сходу України стали схожими та односпрямованими – зберегти і врятувати Україну, зменшилась гострота та актуальність всіх вболівань за особистими втратами в регіоні, зросло відчуття гордості за те, що ти українець. За період 2014-2022 рр. державна політика підтримки ВПО набула форми та змісту реальної допомоги. Проте і зараз необхідна активізація та систематизація роботи з міжнародними донорами щодо розгортання інфраструктурних проєктів; створення на базі громадських організацій приватно-державного консорціуму допомоги ВПО; створення та ведення єдиного державного реєстру міжнародних та національних проєктів допомоги ВПО; організація роботи з підбору кадрів ВПО для роботи у місцевих органах влади та органах місцевого самоврядування; формування банку соціальних ініціатив для включення ВПО в життєдіяльність громади, банку кейсів із технологіями реалізації соціальних проєктів, створення соціальних підприємств; створення інтернет-сайтів для розповсюдження інформації про можливості та реалізовані практики інтеграції ВПО в територіальні громади.