Княгиня Олісава та її оточення в графіті Софії Київської

На хорах Софії Київської по-новому прочитано унікальний комплекс із 8 іменних графіті «групи Олісави», який відносили до межі ХІ– ХІІ ст. та пов’язували зі Святополком ІІ Ізяславичем. Метою публікації є уточнення датування та авторства графіті для правильного розуміння доби їх виникнення. Методоло...

Повний опис

Збережено в:
Бібліографічні деталі
Дата:2024
Автор: Нікітенко, Н.
Формат: Стаття
Мова:Ukrainian
Опубліковано: Інститут української археографії та джерелознавства ім. М.С. Грушевського НАН України 2024
Назва видання:Сiверянський літопис
Теми:
Онлайн доступ:http://dspace.nbuv.gov.ua/handle/123456789/199836
Теги: Додати тег
Немає тегів, Будьте першим, хто поставить тег для цього запису!
Назва журналу:Digital Library of Periodicals of National Academy of Sciences of Ukraine
Цитувати:Княгиня Олісава та її оточення в графіті Софії Київської / Н. Нікітенко // Сіверянський літопис. — 2024. — № 2. — С. 5-21. — Бібліогр.: 14 назв. — укр.

Репозитарії

Digital Library of Periodicals of National Academy of Sciences of Ukraine
Опис
Резюме:На хорах Софії Київської по-новому прочитано унікальний комплекс із 8 іменних графіті «групи Олісави», який відносили до межі ХІ– ХІІ ст. та пов’язували зі Святополком ІІ Ізяславичем. Метою публікації є уточнення датування та авторства графіті для правильного розуміння доби їх виникнення. Методологічною основою є принцип історизму та каузальний підхід, який потребує комплексного знання писемних джерел і Софійського собору, розуміння релігійної та світоглядної складової. Висновки та їх наукова новизна. Графіті датовано 1019 р. і віднесено до часу регенства Олісави, матері Святополка І Володимировича, який княжив у Києві в 1018–1019 рр. Висунуто та обґрунтовано гіпотезу, що Олісава була дочкою царя Болгарії Петра І і візантійської принцеси Ірини Лакапіни та стала дружиною Ярополка Святославича, а після його загибелі – Володимира Великого й була нею до його одруження з візантійською принцесою Анною Порфірородною. Впродовж свого життя в Києві в 972–1019 рр. Олісава відігравала помітну роль у княжій династії та в житті держави. До цієї групи графіті також входять автографи короля Норвегії Хакона Ейрікссона, митрополита Іоанна І та ін. Графіті наближають до об’єктивного сприйняття тогочасних подій як у Русі, так і в усій Європі.