«Великодній привіт з Німеччини!» – промовляння та умовчання в листах остарбайтерів із Сумщини

Мета роботи – проаналізувати як відкритий, так і прихований зміст листів остарбайтерів, вивезених у роки окупації із Сумщини до Німеччини та Австрії, адресованих їх родинам. Завдання роботи: на основі аналізу значного масиву листів висвітлити основні аспекти повсякдення остарбайтерів, з’ясувати, з...

Повний опис

Збережено в:
Бібліографічні деталі
Дата:2024
Автори: Рожкова, Л., Кузьменко, Н.
Формат: Стаття
Мова:Ukrainian
Опубліковано: Інститут української археографії та джерелознавства ім. М.С. Грушевського НАН України 2024
Назва видання:Сiверянський літопис
Теми:
Онлайн доступ:http://dspace.nbuv.gov.ua/handle/123456789/199938
Теги: Додати тег
Немає тегів, Будьте першим, хто поставить тег для цього запису!
Назва журналу:Digital Library of Periodicals of National Academy of Sciences of Ukraine
Цитувати:«Великодній привіт з Німеччини!» – промовляння та умовчання в листах остарбайтерів із Сумщини / Л. Рожкова, Н. Кузьменко // Сіверянський літопис. — 2024. — № 4. — С. 104-114. — Бібліогр.: 9 назв. — укр.

Репозитарії

Digital Library of Periodicals of National Academy of Sciences of Ukraine
Опис
Резюме:Мета роботи – проаналізувати як відкритий, так і прихований зміст листів остарбайтерів, вивезених у роки окупації із Сумщини до Німеччини та Австрії, адресованих їх родинам. Завдання роботи: на основі аналізу значного масиву листів висвітлити основні аспекти повсякдення остарбайтерів, з’ясувати, завдяки яким мовно-стилістичним засобам автори листів намагалися правдиво розповісти про своє життя в неволі, що змушувало їх вдаватися до езопової мови своїх послань, яким чином листування відображало емоційно-психологічний стан примусових робітників та їх родин. Актуалізація теми. Після широкомасштабного вторгнення Російської Федерації до України в лютому 2022 р. поняття «війна», «окупація», «депортація» стали частиною повсякдення й змінили звичний хід життя мільйонів українців. Проблеми повернення на Батьківщину депортованих потребують вирішення, як і кілька десятиліть тому. Засвоєння історичних уроків Другої світової війни сприятиме засудженню геноцидних практик недемократичних режимів, утвердженню в міжнародно-правовій діяльності, суспільній свідомості гуманістичних та антивоєнних цінностей. Новизна дослідження полягає в тому, що воно є першою спробою аналізу змісту листування остарбайтерів із Сумщини, зʼясування причин та засобів приховування правдивої інформації про повсякдення примусових робітників. Методи дослідження: контент-аналізу, порівняльно-історичний, ретроспективний, дослідження соціальної психології. Висновки. Аналіз листів остарбайтерів дозволяє деталізувати картину примусової праці в роки Другої світової війни та сприяє збереженню колективної історичної памʼяті про жертв нацистських переслідувань.