Геохімічні особливості та генезис базальтів ратненської світи вендської трапової формації Волині

Наведено результати геохімічних та ізотопно-геохімічних досліджень базальтів ратненської світи, що репрезентують верхню частину вендської трапової формації Волині. Показана чітка диференціація базальтів ратненської світи на високо- (TiО₂ > 2,05 %, Zr > 150 г/т) та низькотитанові (TiО₂ < 1...

Повний опис

Збережено в:
Бібліографічні деталі
Дата:2008
Автор: Шумлянський, Л.В.
Формат: Стаття
Мова:Ukrainian
Опубліковано: Інститут геохімії, мінералогії та рудоутворення ім. М.П. Семененка НАН України 2008
Назва видання:Мінералогічний журнал
Теми:
Онлайн доступ:http://dspace.nbuv.gov.ua/handle/123456789/61000
Теги: Додати тег
Немає тегів, Будьте першим, хто поставить тег для цього запису!
Назва журналу:Digital Library of Periodicals of National Academy of Sciences of Ukraine
Цитувати:Геохімічні особливості та генезис базальтів ратненської світи вендської трапової формації Волині / Л.В. Шумлянський // Мінералогічний журнал. — 2008. — Т. 30, № 1. — С. 48-65. — Бібліогр.: 29 назв. — укр.

Репозитарії

Digital Library of Periodicals of National Academy of Sciences of Ukraine
Опис
Резюме:Наведено результати геохімічних та ізотопно-геохімічних досліджень базальтів ратненської світи, що репрезентують верхню частину вендської трапової формації Волині. Показана чітка диференціація базальтів ратненської світи на високо- (TiО₂ > 2,05 %, Zr > 150 г/т) та низькотитанові (TiО₂ < 1,75 %, Zr < 150 г/т) відміни, що мають різне походження. Доведено, що малоглибинна диференціація базальтів повязана із фракціонуванням парагенезису мінералів, до якого належать плагіоклаз (An₈₅), авгіт (En₄₉), олівін (Fo₆₅) та титаномагнетит. Фракціонування первинних пікритових розплавів у більш глибинних (на межі кора мантія) камерах відбувалось за рахунок кристалізації парагенезису, до якого належать олівін, хроміт та клінопіроксен. Фракціонування саме цього парагенезису відповідальне за виникнення високо- та низькотитанових відмін базальтів. Характер розподілу рідкісних і розсіяних елементів у базальтах ратненської світи свідчить про походження первинних розплавів за рахунок глибокого часткового плавлення мантійної речовини. За своїми характеристиками ця речовина наближувалась до джерела базальтів океанічних островів. В той же час завдяки тривалій взаємодії з коровим матеріалом базальти ратненської світи набули ізотопних та геохімічних характеристик, що наближують їх до нижньокорової речовини. Автор повязує формування трапової провінції Волині з розколом пізньодокембрійського суперконтиненту Родінія та формуванням палеоокеану Япетус.