До літології нижньоолігоценових відкладів Скибової зони Українських Карпат

Мінералого-петрографічне та літологічне вивчення кременистих та теригенно-кременистих порід нижньоменілітової підсвіти Скибової зони Українських Карпат (район Борислав — Східниця) показали, що в генетичному аспекті ці утворення належать до криптобіогенних силіцитів. Вихідним породоутворювальним ма...

Повний опис

Збережено в:
Бібліографічні деталі
Дата:2007
Автори: Сеньковський, Ю., Попп, І., Семенюк, М.
Формат: Стаття
Мова:Ukrainian
Опубліковано: Західний науковий центр НАН України і МОН України 2007
Назва видання:Праці наукового товариства ім. Шевченка
Онлайн доступ:http://dspace.nbuv.gov.ua/handle/123456789/73825
Теги: Додати тег
Немає тегів, Будьте першим, хто поставить тег для цього запису!
Назва журналу:Digital Library of Periodicals of National Academy of Sciences of Ukraine
Цитувати:До літології нижньоолігоценових відкладів Скибової зони Українських Карпат / Ю. Сеньковський, І. Попп, М. Семенюк // Праці Наукового товариства ім. Шевченка. — Л., 2007. — Т. XIX: Геологічний збірник.— С. 127-135. — Бібліогр.: 11 назв. — укр.

Репозитарії

Digital Library of Periodicals of National Academy of Sciences of Ukraine
Опис
Резюме:Мінералого-петрографічне та літологічне вивчення кременистих та теригенно-кременистих порід нижньоменілітової підсвіти Скибової зони Українських Карпат (район Борислав — Східниця) показали, що в генетичному аспекті ці утворення належать до криптобіогенних силіцитів. Вихідним породоутворювальним матеріялом у процесі їхнього утворення були скупчення скелетних решток планктонних, рідше бентонних кремнеорганізмів (діатомеї, радіолярії, силікофлягелляти, губки та ін.) в осадах седиментаційного басейну. Спорадичне знаходження окременілої пірокластики в породах розглядається як додаткове джерело аутигенного кремнезему в процесі кремненагромадження та породоутворення. До своєрідного літогенетичного феномену нижньоолігоценових силіцитів належать фтаніти, які широко розповсюджені в Карпатському реґіоні і складають характерний стратиграфічно-маркуючий горизонт. Ця відміна силіцитів характеризується високим вмістом Сорг. , виявляє певний мінералого-петрографічний склад та структурно-текстурні ознаки. В концептуальному розумінні автори розглядають фтаніти як породи індикатори однієї із глобальних фаз „безкисневих подій“ (фаза ОАЕ-4) у Світовому океані, що проявилася у Карпатському седиментаційному басейні в ранньому олігоцені. Карпатські фтаніти пропонується виділяти під лаконічним терміном „карпатити“, який синтезує певний геолого-океанологічний та літогенетичний зміст.