Геосреда как открытая нелинейная диссипативная динамическая система — задачи идентификации, возможности управления, прогноз эволюции (обзор)

Огляд присвячено обговоренню деяких питань і методів досліджень сучасної теорії нелінійних динамічних систем, актуальних з позиції геофізичних застосувань. Увагу сконцентровано на інформаційному поводженні фізичних систем (зокрема геосистем), можливостях їх діагностики та прогнозу еволюції, використ...

Повний опис

Збережено в:
Бібліографічні деталі
Дата:2011
Автор: Шуман, В.Н.
Формат: Стаття
Мова:Russian
Опубліковано: Інститут геофізики ім. С.I. Субботіна НАН України 2011
Назва видання:Геофизический журнал
Онлайн доступ:http://dspace.nbuv.gov.ua/handle/123456789/97108
Теги: Додати тег
Немає тегів, Будьте першим, хто поставить тег для цього запису!
Назва журналу:Digital Library of Periodicals of National Academy of Sciences of Ukraine
Цитувати:Геосреда как открытая нелинейная диссипативная динамическая система — задачи идентификации, возможности управления, прогноз эволюции (обзор) / В.Н. Шуман // Геофизический журнал. — 2011. — Т. 33, № 5. — С. 35-50. — Бібліогр.: 43 назв. — рос.

Репозитарії

Digital Library of Periodicals of National Academy of Sciences of Ukraine
Опис
Резюме:Огляд присвячено обговоренню деяких питань і методів досліджень сучасної теорії нелінійних динамічних систем, актуальних з позиції геофізичних застосувань. Увагу сконцентровано на інформаційному поводженні фізичних систем (зокрема геосистем), можливостях їх діагностики та прогнозу еволюції, використанні фрактальних моделей. Розглянуто нові підходи до аналізу спостережувальних часових рядів різної фізичної природи, породжуваних динамічними системами, які запропоновано в останні роки. Підкреслено роль і значення геофізичного моніторингу, орієнтованого на виявлення загальної структурної організації фізичних процесів, які відбуваються у сейсмоакустоелектромагнітно-генерувальному геосередовищі, реконструкцію та ідентифікацію динамічних систем (геосередовища). Обговорено явище “стохастичного резонансу” та його можливу роль у процесах самоорганізації і розвитку геосистем. В ослабленій постановці сформульовано задачу управління процесами в геосередовищі. Відзначено труднощі реалізації цієї ідеї, пов’язані зі змінами параметрів і стану геосередовища та можливостями здійснення керувального впливу на відносно коротких часових інтервалах, а також з обмеженістю можливих джерел впливу.