Электромагнитная эмиссия литосферы: всегда ли мы адекватно трактуем то,о чем как будто знаем?

Розглянуто дискусійні питання генерації та поширення електромагнітних збурень, які реєструють на поверхні Землі або над нею в широкому діапазоні частот. Увагу зосереджено на одному із всієї сукупності компоненті флуктуацій — електромагнітному шумі літосферного походження як природного фізичного явищ...

Повний опис

Збережено в:
Бібліографічні деталі
Дата:2012
Автор: Шуман, В.Н.
Формат: Стаття
Мова:Russian
Опубліковано: Інститут геофізики ім. С.I. Субботіна НАН України 2012
Назва видання:Геофизический журнал
Онлайн доступ:http://dspace.nbuv.gov.ua/handle/123456789/97374
Теги: Додати тег
Немає тегів, Будьте першим, хто поставить тег для цього запису!
Назва журналу:Digital Library of Periodicals of National Academy of Sciences of Ukraine
Цитувати:Электромагнитная эмиссия литосферы: всегда ли мы адекватно трактуем то,о чем как будто знаем? / В.Н. Шуман // Геофизический журнал. — 2012. — Т. 34, № 2. — С. 4-19. — Бібліогр.: 60 назв. — рос.

Репозитарії

Digital Library of Periodicals of National Academy of Sciences of Ukraine
Опис
Резюме:Розглянуто дискусійні питання генерації та поширення електромагнітних збурень, які реєструють на поверхні Землі або над нею в широкому діапазоні частот. Увагу зосереджено на одному із всієї сукупності компоненті флуктуацій — електромагнітному шумі літосферного походження як природного фізичного явища. Його появу інтерпретують у рамках моделі геосередовища як відкритої дисипативної дискретної фрактальної системи та з урахуванням відомої флуктуаційно-дисипативної теореми статистичної фізики, яка пов’язує спонтанні флуктуації параметрів системи з її дисипативними властивостями. Підкреслено спільність і взаємозв’язок процесів генерації і поширення сейсмоакустичного та електромагнітного шумів літосфери, які характеризуються широкодіапазонним фрак тальним спектром і є продуктом механізму еволюції перколяції (фронта градієнтної перколяції). Зазначено, що ці процеси притаманні не лише власно фрактальним агрегатам, а й широкому класу середовищ з ієрархічною структурою. Обговорено результати експериментальних досліджень останніх років, у тому числі нові експериментальні дані щодо реєстрації електромагнітного випромінювання радіохвильового (кілогерцового) діапазону в межах акваторій Чорного та Азовського морів.